Jak násobit dvou a víceciferná čísla bez kalkulačky

- - Zpravodaj

Japonský matematický trik, jak násobit dvě čísla dohromady pomocí jednoduché vizuální techniky​​. U nás se děti učí násobit pod sebou, tohle je další způsob, který bude možná někomu lépe vyhovovat!

Štítky:

# 1 komentář k tomutu článku

  1. kolemjdouci

    Dobrý den,
    video je velmi zajímavé – děkuji za odkaz. Shlédla jsem ještě dvě další videa o této metodě. V jiném videu je vysvětleno, že jednotlivé sloupce jsou zprava jednotky, desítky, stovky atd. Tato metoda je celkem nepraktická při násobení např. 88×69 – je tam moc čar a počítání je zdlouhavé.
    Daleko efektivnější mi přijde metoda označovaná na Youtube jako čínská: Vytvoříte si tabulku, v níž počet sloupců odpovídá počtu číslic v prvním sčítanci a počet řádků v druhém. Číslice prvního sčítance nadepíšete nahoru nad sloupce a číslice druhého shora dolů k jednotlivým řádkům na pravou strabu tabulky. Všechny buňky tabulky rozdělíte úhlopříčkami napůl tak, aby úhlopříčky směřovaly z pravých horních rohů buněk a přečnívaly ven z tabulky po její levé a spodní straně. Potom do každého políčka doplníte výsledek násobení čísel z řádku a sloupce, kde se políčko nachází. Do horní poloviny buňky napíšete desítky a do dolní jednotky (např. 13 jako 1 a 3). Po vyplnění celé tabulky sečtete číslice v úhlopříčkami vytvořených pásech – začnete zprava jako při sčítání pod sebou (vpravo dole je jedna číslice).
    Můj popis možná není úplně přesný, ale když se podíváte na nějaké video, bude Vám to jasné hned 🙂

Leave a Reply