Hry s příslovími, hádankami a pranostikami

- - Zpravodaj

Bez názvu - 1Vždycky, než koupím knihu, čtu si anotaci na zadní straně. Občas se stane, že anotace mě zaujme, ale samotná kniha je pak o něčem jiném (no možná, že jen pro mě).
Anotace u knihy Hry s příslovími, hádankami a pranostikami mě také zajala, přesto jsem knížku otvírala trochu s nedůvěrou. Existuje nějaké české přísloví, přirovnání nebo pranostika, kterou neznám? Můžu se vůbec dovědět něco nového? Skutečně mi kniha nabídne chvilku inspirativní zábavy?

Pravda, že přísloví jsem měla doplněná hravě, vysvětlení přirovnání také zvládám, ale jednotlivé úkoly mají celkem 4 stupně obtížnosti a třeba citáty klasiků mi daly docela zabrat. Opravdu jsem se něčemu přiučila, některé odpovědi jsem si musela dohledat.

V knížce jsou i netradiční hádanky a vtipné aforismy. Pro mě je už teď skvělou inspirací pro kurzy trénování paměti a určitě ji využiju k nějaké zábavné hře s partou kamarádek. Škoda, že tak pěkné učebnice jsem neměla jako dítě.

 

 

 

 


Ukázka

Tohle mě vyloženě pobavilo. Uhádnete, co to je za přísloví?

hadanka


 

Hry s příslovími, hádankami a pranostikami
Schneiderová, Eva; Hanzová, Marie
Vydal Portál
Přibližně sto úkolů se zaměřuje na poznání či prohloubení znalosti přísloví, rčení, hádanek, přirovnání, pranostik a slavných citátů. Kromě procvičení paměti si čtenáři rozšiřují slovní zásobu, kultivují vyjadřovací dovednosti a tříbí logické uvažování. Úkoly jsou postaveny na různých principech, téměř všechny však spojuje schopnost autorek podat téma s humorem, propojit poznání se zábavou. Knihu mohou ocenit jednotlivci, kteří chtějí rozvíjet příslušné znalosti a dovednosti či si prostě „jen“ dopřát chvilku inspirativní zábavy. Stejně tak může publikace obohatit práci a zábavu ve skupině, a stát se tak pomůckou pro učitele českého jazyka či pedagogy mimoškolního vzdělávání, aktivizační pracovníky.

Koupit knihu

# 3 komentářů k tomutu článku

Leave a Reply