Máte postřeh? Vyzkoušejte Cortex!

- - Zpravodaj

Na kurzech trénování paměti využívám i deskové hry a rozhodla jsem se vyzkoušet postřehovou hru Cortex, konkrétně Cortex 2 (od ALBI) V pevné papírové krabici 14×14 cm je ukryto mezi papírovými bloky 90 hracích karet. Hry se mnou často cestují, takže já bych ocenila ještě menší balení a nejlépe plechové, případně sáček, ale to je asi jediná výtka. Na druhou stranu krabice je velmi krásná a určitě nikoho neurazíte, ba dokonce potěšíte, když věnujete Cortex jako dárek.

Karty jsou rozděleny do celkem 8 typů úkolů, které hráči na střídačku plní. Cílem je získat za správné odpovědi dvě stejné karty a vyměnit je za dílek puzzle mozku. Dílky jsou celkem 4 a kdo má všechny, vyhrává!

Úkoly jsou zaměřeny zejména na postřeh a logické myšlení, je třeba najít chybný obrázek, cestu z bludiště, stejnobarevné řady nebo doplnit správný tvar do obrazce. Jako trenérka paměti nejvíce oceňuji hmatové karty a karty s kombinací řečového a pohybového úkolu. Hmat je velmi zanedbávaný smysl a díky dotykové výzvě Cortexu se dá skvěle procvičit. Koordinace pohybu a řeči, kdy něco jiného děláme a něco jiného říkáme, je skvělé cvičení na propojení mozkových hemisfér.

Cortex 2 je pro 2 – 6 hráčů od 8 let, ale asi bych se nebála nechat hru vyzkoušet i mladší děti. Karty se dají variabilně ubírat, lze zvolit jen jednodušší, takže hru můžeme používat také k aktivizaci seniorů s mírnou kognitivní poruchou. A naopak, karty můžeme i přidávat – hra se dá kombinovat s předchozí verzí Cortex 1.

Hra je svižná a velmi zábavná. Zdánlivá snadnost může vést k nepozornosti, takže vyhrát vyžaduje opravdové soustředění. Ve třech lidech jsme hráli 10 – 15 minut. Vyzkoušejte a napište svoje zkušenosti. Nebo znáte nějaké jiné hry od Albi?

Hru koupíte v prodejnách nebo v přímo v e-shopu Albi


Foto: Mary Šnajdrová

Napsat komentář